Nám.W.Churchilla 2
Praha 3
113 59
IČO: 69182183
+420 234 462 025
+420 604 349 474
e-mail
CELKOVÁ PÉČE O TĚLO
Vítám Vás na svých stránkách, kde bych Vás ráda seznámila se svými aktivitami v oblasti...

čtěte více

Čínská medicína - Klimakterium

 (z pohledu tradiční čínské medicíny)

Klimakterium je období kolem 50. roku života každé ženy, kdy v této době u ženy končí reprodukční fáze, ukončuje se menstruace a dochází k úbytku vaječníkových hormonů (estrogenů), což vede k relativnímu nadbytku mužského hormonu (testosteronu). Z pohledu tradiční čínské medicíny dochází k úbytku YIN, zvláště pak v dráze ledvin, jater a srdci. Situaci si můžeme přirovnat k úbytku oleje a vody v motoru, který se pak velice snadno přehřívá. A právě toto "přehřívání" je u žen vyjádřeno různými příznaky, nejčastěji však návaly, které se rády opakují. Rovněž se objevují i pocity horka, nadměrné pocení, zvláště v noci, bušení srdce, nervozita, podrážděnost, přecitlivělost, pocit sucha v ústech, nespavost, probouzení se v noci, divoké rušivé sny, pocit horka v tzv. 5 srdcích tj. v dlaních, ploskách a na hrudi. Dle čínské medicíny se jedná o falešné tzv. pseudohorko, které je způsobeno právě nedostatkem YIN, přičemž YANG je v normě. YIN si můžeme představit jako vodu a YANG jako oheň. V případě úbytku YIN (vody) se YANG (oheň) dostává do relativního nadbytku, není vyrovnáván, není "ukotven" YIN (vodou) a snadno jakoby pluje nad hladinou, občas se náhle vzedme, což v praxi představuje všechny ty návaly a náhlá bušení srdce, náhlé změny nálady apod.

Klimakterium není nemoc.

V zásadě jde o fyziologický stav, normální fyziologickou přeměnu v ženském životě z období plodného do období neplodného. Ženy, které mají dostatečnou "výbavu" či rezervu jinu nemají v tomto období potíže. Většina žen se však s určitou nepohodou setkává a to vždy závisí na celkové síle YIN, a to hlavně ledvinového YIN. YIN ledvin může být oslaben v tomto případě hlavně emočním stresem, který je také zároveň nejčastější příčinou všech problémů v přechodu. Obavy, strach, trápení, soužení, starosti - to vše oslabuje YIN ledvin, který dále nevyživuje YIN srdce a jater, což se projevuje dalšími příznaky jako je bušení srdce, nespavost, závratě, bolesti hlavy apod.

Druhou hlavní příčinou oslabeného YIN ledvin je přepracování. Zde je tím myšlena dlouhotrvající práce bez náležitého odpočinku, práce na noční směně, obvykle ještě kombinovaná s nepravidelným stravováním a spánkem. Rovněž ženy, které rodily více dětí či brzy po sobě mají tendenci k oslabenému YIN.

Jak žena pozná přechod?

Může se objevit nepravidelnost v menstruaci, která může býti jak slabá, tak silná, předčasná či opožděná. Příznaky, jež tento stav doprovázejí, můžeme klasifikovat podle orgánů a tkání, které jsou postiženy:

  • Mozek: návaly horka, deprese, strach, únava, letargie, podrážděnost, nervozita, nespavost, zapomnětlivost, snížená koncentrace, bolesti hlavy.
  • Srdce: bušení srdce, srdeční arytmie, nemoci koronárních cév, ischemická choroba srdeční, angina pectoris.
  • Cévy: aterosklerosa
  • Kosti: osteoporosa
  • Kůže: tenká, svědivá, pomalu se hojící
  • Pochva: suchá vagina a ubývání sliznice

Trocha poezie nikoho nezabije

Pro lepší představu o úloze jinu v těle ženy uvedu názorný příklad: představte si jabloň, která má již svůj vrchol plodnosti za sebou, již neplodí žádná jablka a pomalu usychá. V minulosti tato jabloň dávala každý rok hojnou úrodu, ale nyní již odpočívá. Míza vysychá, větve jsou sušší a křehčí a snadno podlehnou nárazům větru, které co chvíli cloumají stromkem, až se zdá, že ho vyvrátí z kořenů.. Takhle poeticky je možné představit si ženu v přechodu, které po letech práce a po několika porodech "vysychá míza" a je zranitelnější, křehká a sušší. Podle toho se v tradiční čínské medicíně odvíjí i léčba - stromek je potřeba zalít, vyživit, dodat mízu, uvázat kůlek…

Není léčba jako léčba.

Západní medicína používá na tyto obtíže v přechodu hormonální estrogenové léky... Tyto hormony (dle tradiční čínské medicíny) převádí tělo jakoby trikem na myšlenku, že ovulace (zrání vajíčka) stále ještě probíhá (díky estrogenům), ale nevyživují YIN a neposilují esenci ledvin. To znamená, že se jedná o substituční léčbu, ale ne o léčbu posilující, kterou organizmus ženy v této době tolik potřebuje. Hormony v tomto případě mají za úkol snížit nastavený reostat, aby se motor tak snadno nepřehříval, ale již nedoplňují vodu a olej do motoru, takže u ženy stále dominuje "sucho a horko" z nedostatku YIN.

Komplementární (doplňková) a tedy i tradiční čínská medicína se snaží řešit tyto potíže komplexně a příčinně. Vhodné je užívat potraviny, jež obsahují nenasycené esenciální aminokyselin, kupř. brutnák, luštěninu lucerna, 2 vlašské ořechy denně, propolis či pupalkový olej. Příznivě působí potraviny chladné a hořké povahy, které snižují horko a ochlazují, dále potraviny vlhké, které zvlhčují sucho. Doporučované jsou obzvláště jarní a letní zelené saláty, čekanka, endivie, lilek, okurka, meloun, dýně, mořské řasy. Naopak nedoporučované potraviny jsou z oblasti horkých a suchých jídel jako jsou např. ostrá, smažená, grilovaná jídla, alkohol apod. Sami jistě znáte ženy, které po kapce alkoholu okamžitě zčervenají v oblasti obličeje a dekoltu a uvolňují si knoflíčky na krku (a nemusí býti zrovna již v přechodu!). To je vždy známka falešného horka v ledvinách, které pochází z nedostatečného YIN ledvin.

Osteoporosa - a jak na ní.

Osteoporosa je z čínského pohledu viděna jako vysychání a křehnutí ledvinového YIN a esence,která vyživuje kosti. Obzvláště dobrým zdrojem YIN ledvin (a tedy i vápníku pro kosti) je černý seznam. Doporučuje se denně 1 kávová lžička černého seznamu (k dostání v prodejnách zdravé výživy), která se namočí do 1 dcl vody a po nabobtnání (asi po 10 minutách) se důkladně rozkouše a polkne. Chutná sice hořce, o to více však pomáhá. Čínská medicína pak používá nejen na osteoporosu, ale i na všechny obtíže v období klimakteria (hlavně návaly, pocení, vnitřní neklid apod.) bylinnou směs s názvem Svěžest podvečerní pagody (kód 185). Tato bylinná směs má za úkol posilovat ledviny, ledvinovou esenci, vyživovat ledvinový YIN a snižovat falešné horko. Působí tak zcela smysluplně, neboť na jedné straně doplňuje vodu a olej do motoru a na straně druhé ochlazuje přehřátý motor tj. harmonizuje organizmus a vyrovnává jazýčky vah YIN a YANG.

V případě, že se navíc přidá i bušení srdce a nespavost, je vhodné užívat Elixír nebeského císaře (kód 121) spolu se Svěžestí podvečerní pagody (kod 185). Obě bylinné směsi se užívají delší dobu, někdy i po celý průběh klimaktéria, neboť jen tak dojde k vyživení a posílení ledvin.

autor: MUDr. Petr Hoffmann - www.patentnimedicina.cz

AKUPUNKTURA: Malé jehličky - velký účinek

Pohled na lidské tělo ozdobené sérií ostrých jehel vyvolává v nezasvěcených strašidelné pocity. Ti, kdo akupunkturu vyzkoušeli, ovšem vědí, že vpichy pořízené zkušeným akupunkturistou nebolí. K akupunkturnímu ošetření patří nanejvýš pocity mrazení či naopak rozlévajícího se tepla, popř. pocity pulsování nebo tíhy v končetinách.

Akupunktura se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou funkčních poruch organismu, psychosomatických onemocnění, bolestivých stavů, alergií, poruch imunity a motorických funkcí stejně jako návykových chorob. V zemích jihovýchodní Asie se této speciální metody tradiční čínské medicíny využívá již více než 5000 let.

Cílem akupuntury je úleva od nežádoucích stavů a obnova normálního toku energie v těle. Tradiční čínské lékařství totiž chápe lidské tělo jako systém dvou protikladných a zároveň se doplňujících přirozených sil. Na lidské zdraví je nahlíženo jako na celek složený ze dvou typů energií: "ženská" energie jin je pasivní a zklidňující, "mužská" energie jang je aktivní a povzbuzující. Dojde-li k jejich nerovnováze, pociťuje člověk obtíže nebo onemocní.

Jak to funguje

Aplikace akupunktury spočívá v cíleném ovlivňování organizmu stimulací přesně ohraničených míst na povrchu těla, tzv. aktivních bodů. Tyto body leží na neviditelných energetických drahách zvaných meridiány a jsou spojeny s jednotlivými orgány. Aktivní body se nalézají jednak na těle (klasická tělová akupunktura) a jednak v tzv. mikrosystémech. Nejznámější jsou mikrosystém ucha, ruky a nohy.

Stimulaci aktivních bodů lze provádět zavedením speciálních jehel na určitou dobu (vlastní akupunktura) nebo aplikací jiných podnětů (modifikované techniky akupunktury). Z velkého množství různých podnětů se nejčastěji používá aplikace tepla (moxování), tlaku a masážních hmatů (akupresura), elektrického proudu (elektropunktura, elektroakupunktura), světla a laserového světla (fotopunktura, laseropunktura) nebo použití magnetů apod. Účinek akupunktury je vysvětlován uvolňováním endorfinů a enkefalinů - látek, které v organismu ovlivňují vnímání a přenos bolesti. Podráždění aktivních bodů vyvolává místní reakce (např. analgetický účinek) nebo vzdálenější efekty (např. sedativní či spasmolytické účinky). Akupunktura se tudíž často využívá jako náhrada za chemické léky a v asijských zemích se běžně používá např. při zubařských či chirurgických zákrocích a také při porodu.Pondělí:8:30 - 18:00
Úterý:8:30 - 13:00
Středa:8:30 - 18:00
Čtvrtek:8:00 - 14:00
Pátek:dle dohody